Higiena i zdrowie mieszkańców Krakowa

Ciekawą grupę w kolekcji Cracoviana stanowią publikacje dotyczące ogólnej higieny miasta Krakowa, zdrowotności jego mieszkańców oraz szpitali działających na jego terenie.
W Europie problemy związane ze szpitalnictwem i lecznictwem dotyczyły większości miast od samych początków ich istnienia.

Okres odrodzenia, z nowym spojrzeniem na świat i człowieka, przyniósł istotne zmiany w lecznictwie otwartym, co wiązało się z rozwojem edukacji medycznej na uniwersytetach i w szkołach medycznych. […] Oświecenie przyniosło rozwój kadry medycznej oraz rozbudowę centralnej administracji państwowej zajmującej się ochroną zdrowia
[Franaszek 2016, s. 15].

Największe przemiany w tym zakresie rozpoczęły się w XIX w., co ściśle wiązało się z intensywnym rozwojem społeczno-gospodarczym, zachodzącym na terenie Europy.

Zainstaluj na swoim urządzeniu
Instalacja przebiegła pomyślnie